Kontaktujte nás zde
Choose your preferred language

Odstraňování potíží s pohony I/O™

Společnost LINAK® si dobře uvědomuje důležitost provozuschopnosti. Nefunkční pohony tak musí být co nejrychleji opraveny nebo vyměněny.

 

Pracovní stanice s konfiguračním softwarem Actuator Connect™ a pohonem LA36.

Přestože jsou pohony LINAK navrženy s ohledem na intuitivní používání, mohou nastat problémy.

Odstraňování potíží s pohony nemá být složité a společnost LINAK vám nabídne možná řešení problémů. V následujícím průvodci jsou vysvětleny nejčastější příčiny problémů a možnosti jejich odstranění.

Jestliže na své otázky nenajdete odpovědi v níže uvedených oddílech, kontaktujte místní zastoupení společnosti LINAK, kde získáte další technickou podporu.

 
 

Chcete se dozvědět více o pohonech I/O™ či o některých z dalších možností rozhraní?
Náš tým je připraven pomoci s jakýmikoli technickými dotazy.

Kontaktuje nás

 
 

Vizuální kontrola – stavová kontrolka LED

Pohon lze vybavit průhledným konektorem a kontrolkou LED. Usnadní se tak rychlá diagnostika jednoduchou vizuální kontrolou.

Kontrolka LED může v závislosti na stavu pohonu svítit různými barvami:

·

Zelená: OK

 

·

Červená: Nefunkčnost (interní chyby)

 

·

Žlutá: Nefunkčnost (externí chyby)

 

·

Modrá: Připojení Bluetooth

 
 

Kontrolka LED umožní rychle zjistit, zda zařízení řádně pracuje nebo vykazuje poruchy, jimiž je třeba se blíže zabývat.

Kromě vytvoření vizuální indikace aktuálního stavu poslouží signalizace k identifikaci pohonu před spárováním s rozhraním Bluetooth® v softwaru Actuator Connect™.

Jestliže se kontrolka LED nerozsvítí, zkuste zkontrolovat, zda napájecí kabel a zdroj napájení nejsou chybně zapojeny či poškozeny.

Kontrolka LED není k dispozici u pohonů I/O™ Basic.

 

CHYBOVÉ KÓDY PUTUJÍ PŘÍMO DO ŘÍDICÍ JEDNOTKY (PLC).

V aplikacích netolerujících prostoje nabízí řešení LINAK digitální výstup s chybovými kódy pro snadné odstraňování potíží.

Na digitálním výstupu lze přečíst několik chybových kódů.

Během 10sekundového časového intervalu vyšle pohon do řídicí jednotky (PLC) v závislosti na typu chyby impulzy podle vzorce uvedeného v tabulce níže.

Ušetříte čas snadným odstraňováním potíží se systémem a získáte prostředek k řešení problémů, jež by bylo jinak nutné řešit zbytečnými výměnami.

 
 

LED

Počet impulzů
(za 10 sekund)

Chyba

Nápravná opatření


 

0

Žádná chyba

Pokud je pohon plně funkční, kontrolka LED svítí zeleně a signál bude trvale nízký. Pokud se barva kontrolky LED nebo počet impulzů změní, může se jednat o poruchu systému.


 

1

Proudové přetížení
(externí chyba)

Pohon se zastavil z důvodu proudového přetížení. Odstraňte prosím možné překážky a přejeďte pohonem v opačném směru vůči zablokování.


 

2

Hardware
(interní chyba)

Pohon zjistil vnitřní hardwarovou chybu. Zkuste restartovat napájení systému nebo pohon znovu inicializujte. Pokud se poruchu hardwaru nepodaří vyřešit, obraťte se na místní pobočku LINAK a požádejte o další pomoc.


 

3

Teplota
(externí chyba)

Pohon detekoval vysokou teplotu a vypnul se. Snižte teplotu okolí nebo upravte pracovní cyklus v rámci rozsahu. Ujistěte se také, zda použité zatížení odpovídá jmenovitému maximu pohonu.


 

4

Přepětí
(externí chyba)

Napájecí napětí je příliš vysoké a pohon se vypnul. Zkontrolujte napájení a ujistěte se, zda odpovídá jmenovitému napětí.


 

5

Podpětí
(externí chyba)

Napájecí napětí je příliš nízké a pohon se vypnul. Zkontrolujte, zda napájení odpovídá jmenovitému napětí a typickému příkonu pohonu Prověřte také dostatečnou tloušťku kabelů, aby nedocházelo k poklesům napětí.


 

6

Analogový vstup mimo rozsah
(externí chyba)

Analogový vstup používaný k provozu pohonu (servo nebo proporcionální) je mimo rozsah. Ujistěte se, zda je zvolený typ signálu v daných mezích.


 

7

Poloha se nemění
(interní chyba)

Interní Hallův snímač nezaznamenal déle než 1,5 sekundy žádný impulz. Mohlo dojít k zastavení motoru. Zkuste restartovat napájení systému nebo pohon znovu inicializujte. Nepodaří-li se chybu vyřešit, obraťte se na místní pobočku LINAK a požádejte o další pomoc.


 

8

Potlačení signálu chodu
(externí chyba)

K zamezení nechtěnému pohybu, pohon po obnovení napájení ignoruje signál chodu. Odstraňte signál chodu a zkuste to znovu.


 

9

Inicializace pozice není možná
(interní chyba)

Pohon zjistil chybu znemožnění vnitřní inicializace polohy Zkuste restartovat napájení systému nebo pohon znovu inicializujte. Jestliže se poruchu inicializace nepodaří vyřešit, obraťte se na místní pobočku LINAK a požádejte o další pomoc.


 

10

Parallel, spouštění
(externí chyba)

Při spuštění paralelní systém zjistil, že počet pohonů je nesprávný. Zkontrolujte konfiguraci v softwaru Actuator Connect (každý pohon musí mít stejnou konfiguraci) nebo zkontrolujte zapojení fialového a bílého vodiče pro paralelní provoz.


 

11

Parallel, za chodu
(interní chyba)

Bude-li je jeden z paralelních pohonů odpojen, aniž by bylo vypnuto napájení, systém indikuje „nesprávný počet pohonů“. Ujistěte se, zda počet paralelních pohonů odpovídá paralelní konfiguraci.


 

12

BLDC motor
(interní chyba)

Pohon detekoval chybu v řídicí jednotce motoru BLDC. Zkuste restartovat napájení systému nebo pohon znovu inicializujte. Jestliže se poruchu nepodaří vyřešit, obraťte se na místní pobočku LINAK a požádejte o další pomoc.


 

13

Koncový spínač
(interní chyba)

Koncové spínače se chovají neočekávaně. Příklad: Oba koncové spínače byly aktivovány současně po dobu delší než 100 ms. Proveďte inicializaci najetím pohonu do pozic plně vysunuto a plně zasunuto.


 

14

Paralelní komunikace
(interní chyba)

Chyba v interní paralelní komunikaci. Více než 5 chyb komunikace za 500 ms. Zkontrolujte připojení vodičů a kompletní sestavu znovu zapněte.


 

15

Paralelní nastavení se zastavilo
(externí chyba)

Jeden či více pohonů nemůže splnit příkazy a zastaví se. Řídicí pohon vydá příkaz „Stop“ ostatním pohonům v síti. K vymazání chyby odešlete příkaz „Clear error“. Pokud chyba přetrvává, zkontrolujte aplikaci, kabelová připojení a celou sestavu znovu zapněte.


 

25
(Nepřetržitě)

Ztráta polohy
(interní chyba)

Pohon ztratil přehled o své poloze. Inicializujte pohon kompletním zatažením s následným vysunutím za oblast 35–70 mm.


 

Více chybových kódů

 

Inicializace pohonu

K zajištění přesného polohování se obecně doporučuje pravidelná inicializace pohonu Tento postup lze použít i k řešení jednoduchých problémů, jež mohou vést k chybovému hlášení.

Chcete-li pohon I/O inicializovat, začněte nastavením pohonu do plně zatažené polohy. Potom pohon vysuňte za oblast inicializace nulového bodu (min. za 70 mm) směrem ven – nejlépe plynulým pohybem s fixní rychlostí.

 
 

Připojení k počítači

Připojte pohon prostřednictvím rozhraní Bluetooth® nebo kabelem ke konfigurátoru LINAK Actuator Connect a zjistěte aktuální stav pohonu s možnostmi nápravy k vyřešení potenciálních problémů.

Hlásí-li pohon poruchy, můžete určit přesnou chybu, jež vyvolala zastavení. Dostupné stavové a diagnostické údaje vám pomohou zkrátit prostoje.

V protokolu chyb získáte přehled o posledních 5 chybách pohonu a informace o počtu výskytů těchto chyb za sebou. Vše je dokumentováno časovým údajem, který lze porovnat s celkovou dobou chodu pohonu.

Tato data lze využít k identifikaci vzorce a získání podrobnějších informací o opakujícím se zdroji chyb.

 
 

Ikona softwaru Actuator Connect™

Pohony s integrovaným řízením IC Integrated Controller™ LINAK® jsou flexibilní a lze je přizpůsobit speciálním požadavkům a potřebám zákazníků. Konfigurujte pohony intuitivním konfigurátorem Actuator Connect™.

Bezplatnou nejnovější verzi softwaru Actuator Connect stahujte zde.

 
 

Odstraňování potíží s nástrojem Parallel

Paralelní systém je navržen s nepřetržitým monitorováním stavu všech pohonů v systému. Jestliže pohon ztratil přehled o své poloze, paralelní systém přejde do režimu obnovení a samostatně se inicializuje – pracuje sníženou rychlostí (50%), přičemž je aplikován signál chodu (v celé délce zdvihu v obou směrech).

Nelze-li systém v režimu obnovení spustit, pokračujte podle následujícího postupu odstraňování potíží:

  1. Zkontrolujte kabeláž, napájení a komunikační signály mezi pohony.
    • Zjištěním barvy kontrolky LED proveďte vizuální kontrolu pohonu (pohonů) a lokalizujte jednotku, jež způsobila zastavení systému.
  2. Každý z vadných pohonů signalizovaných kontrolkou LED připojte ke konfigurátoru Actuator Connect, zkontrolujte aktuální stav a zjistěte, proč se systém zastavil.
    • Pokuste se pohon manuálně inicializovat v konfigurátoru Actuator Connect (předpokladem je vymontování pohonu nebo možnost jeho spuštění bez dalších pohonů v paralelním systému).
    • Jestliže proces inicializace vnitřní či vnější chybu odstranil, je pohon opět připraven k paralelnímu provozu.
 
 

Stále máte potíže? Kontaktujte místní zastoupení LINAK.

Pohon má napájení, avšak nezobrazuje se v softwaru Actuator Connect™?

Anténa Bluetooth® Low Energy je umístěna na desce elektroniky pod hliníkovým krytem pohonu. Kryt výrazně snižuje sílu signálu. Proto je důležité připojit také signální kabel. Signální kabel je vybaven speciálním vodičem k zesílení signálu Bluetooth Low Energy. Není-li připojen, pohon bude mít problémy s navázáním spojení. Nezapomeňte také připojit signální kabel, aby se pohon zobrazil v seznamu zařízení softwaru Actuator Connect.

Ochranná známka vyjádřená slovem Bluetooth® a příslušná loga jsou registrovanými ochrannými známkami společnosti Bluetooth SIG Inc. a jakéhokoli používání těchto značek a log společností LINAK® podléhá licenci.

Soubory

Rozhraní I/O™ – uživatelská příručka

Tato příručka vás provede instalací a nastavením pohonu s rozhraním I/O™.

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Kontaktujte nás